Zemní plyn nebyl nikdy „levnou“ záležitostí, výrazně levněji vychází snad pouze v porovnání s elektřinou. Pokud jej ale „postavíme“ proti uhlí či dřevu, vychází topení zemním plynem o řádově desítky procent dráže. V případě, že si dovolíme plyn porovnat s moderními tepelnými čerpadly, je rozdíl ještě vyšší!

Tedy alespoň v případě, že neporovnáváte pouze počáteční investice. Ty jsou u zemního plynu skutečně nižší, a to až o 50 %! Zatímco kondenzační plynový kotel vás v našem modelovém příkladu přijde na 120 000 Kč, za tepelné čerpadlo vytáhnete z kapsy až 250 000 Kč!

U rodinného domu s podlahovou plochou 220 m2 je tento kondenzační kotel schopen vám poskytnout dostatek tepla za 46 000 Kč rok. Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem, za které jste o pár řádků výše zaplatili 250 000 Kč, toto zvládne za polovinu, tj. 23 000 Kč / rok.

Rozdíl 130 000 Kč v pořizovací ceně zdroje tepla je tepelné čerpadlo schopno „vymazat“ za necelých 6 let (130 000 Kč / roční úspora, tj. 130 000 Kč / 23 000 Kč).

Při očekávané době životnosti tepelného čerpadla 20 a více let se tedy jedná o velmi výhodnou investici, protože po cca 5,2 letech již na své investici „vyděláváte“. Při teoretické životnosti čerpadla 20,2 let ušetříte za teplo 345 000 Kč!

Zdroj dat a infografiky: Abeceda-cerpadel.cz

Pokud byl vaším favoritem zemní plyn a nyní se vám derou na jazyk námitky v podobě proměnlivé ceny zemního plynu či „podezřele“ dlouhé životnosti tepelného čerpadla, tak:

  • Cena zemního plynu skutečně kolísá. Nicméně, nyní jsme v době historicky podprůměrných cen s vzestupným trendem, tj. ceny zemního plynu nyní rostou z poměrně nízkého základu a topení zemním plynem tak bude dražší.
  • Zkušenosti ze Švédska, kde jsou tepelná čerpadla vystavena dlouhým a náročným zimám, ukazují, že životnost tepelného čerpadla může být výrazně delší než 20 let, bavíme se přitom o jednotkách instalovaných v 90. letech minulého století. Dnešní moderní čerpadla by měla být dokonce ještě výkonnější a spolehlivější.

Jestli aktuálně vybíráte nový zdroj tepla pro vaši nemovitost, věnujte tepelným čerpadlům obzvláště velkou pozornost. Více informací o tom, jak vybrat nejen čerpadlo, ale i jeho prodejce najdete zde.